OVOCE A ZELENINA V ČR

Česká republika je společně s Lucemburskem na poslední příčce v produkci zeleniny na obyvatele v celé Evropě. Naším posláním je přispívat k tomu, aby Češi jedli 12 měsíců v roce více lokálně vypěstované zeleniny nejlepší možné chuti a aby tvořila alespoň polovinu jejich talíře.

Proč nakupovat lokálně?

Podpoříš tím české pěstitele a místní farmáře! Ti navíc mohou zeleninu a ovoce sklízet, až když zcela uzraje a nemusí je vysílat na dlouho cestu ještě před dozráním. Neochudíš se tak o výjimečný chuťový zážitek z čerstvě utržených plodů a ještě přispěješ ke snížení emisí z dopravy.

Když navíc nakoupíš od některého z pěstitelů zapojených do tohoto projektu, budeš mít jistotu že kupuješ zeleninu a ovoce bez zbytků pesticidů, které jsou navíc pěstované v souladu s přírodou.

Pěstování u nás Farma Bezdínek

Farmářům na kvalitě ovoce a zeleniny záleží snad ještě víc než nám, kteří je jíme. Je proto skvělé, že naši pěstitelé jdou sami příkladem. Jedna taková farma, která jde do všeho po hlavě, je FARMA BEZDÍNEK.

Farmu Bezdínek najdete u Dolní Lutyně na Karvinsku, v těsné blízkosti chráněného území přírodní památky Niva Olše. Pro vytápění skleníku využívají vlastní Energocentrum, zálivka je řešena dešťovou vodou, pesticidy nahrazuje biologická ochrana. Pro pěstování používají organický substrát, který po ukončení pěstební sezóny kompostují.

KOLOBĚH VODY

Na farmě Bezdínek zavlažují primárně dešťovou vodou a přebytečnou vláhu recyklují. Ani kapka tak nepřijde nazmar!

ARMÁDA ČMELÁKŮ

O opylování se v hydroponických sklenících v Dolní Lutyni stará téměř 50 000 čmeláků. Jeden bzučící pracant nalétá denně v hale o rozloze 15 hektarů až 15 kilometrů.

BEZ PESTICIDŮ!

Pesticidy nepatří do zeleniny a už vůbec ne do lidského těla, to v Bezdínku moc dobře vědí. Proto své rostliny chrání biologicky. Do skleníků proto pravidelně a preventivně nasazují přirozené nepřátele škůdců a vytváří si tak vlastní ochranný systém. V této patrole užitečného hmyzu najdete třeba klopušky, mšicovníky nebo savečky.

Formulář pro spolupráci

Chceš s námi tvořit a plnit půlky talířů barevnějším a zdravějším obsahem? Máš tipy nebo nápady jak vylepšit naši komunikaci? Určitě se nám ozvi!